img

Başkan Soyer: “Kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz”


İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 6’ncı aşaması olacak Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan törenle tanıtıldı.

Başkan Soyer, devam eden yatırımlar hakkında bilgi vererek, “Heyecanımız çok büyük. Tarihi bir an. Üstelik içinde bulunduğumuz konjonktürü düşünürseniz ne kadar büyük tarihi bir an olduğu daha iyi anlaşılır. Ok yaydan çıktı. Bugün o hedefe doğru ilk adımı atıyoruz. Ülkemizin kurucu iradesinin bu evrensel vizyonuna sadık kalarak cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında İzmir'i iki yeni metro hattıyla kavuşturuyoruz” dedi.

“Devam edeceğiz”

Karşıyaka Tramvayı ile entegre olacak Örnekköy Tramvayı ve Otogar-Kemalpaşa Metro hatları için de hazırlıklarının yoğun şekilde devam ettiğini söyleyen Başkan Soyer, “Dünyanın tüm çağdaş kentleri gibi, İzmir'in her karışını demir ağlarla örüyoruz, örmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz”

Başkan Soyer, 32,6 kilometrelik hattın tamamlandığında İzmir’in en uzun metro hattı unvanını alacağını, tamamı yer altında olacak 24 istasyon bulunacağını belirterek, günde 340 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Buca Metrosunun, 765 milyon euroluk bütçesiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı olduğunu ileri süren Başkan Soyer, “Karabağlar-Gaziemir Metro hattının toplam maliyeti araçlarıyla beraber 2 milyar 105 milyon euro olacak. Kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz. 2 milyar 105 milyon euroluk yatırım rakamı gerçekten şu anda sadece İzmir'in değil Türkiye'nin en önemli rakamlarından olacak. Üstelik bunu baştan sona İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla başaracağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer, Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı'nda Konak bağlantısının da General Asım Gündüz durağı ile kılçık hattı denen bir sistemle bağlanacağına değinerek, birçok hattın birbirine bağlanacağını söyledi.

“1 tane U harfi yok”

Merkezi hükümeti yatırımlar üzerinden eleştiren Başkan Soyer, “Gururla söylemek istiyorum, İstanbul'da birçok metro girişinde U harfi vardır. Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığı metrolar. İzmir'de hükümetin 1 tane U tabelası yoktur. Çıktığımız bu yolda, geri dönüş yok. Ok yaydan çıktı. Tüm zorluklara karşı İzmir'e hizmet getirmeye devam edeceğiz. Kararlıyız, İzmir'i demir ağlarla öreceğiz demiştik. Örmeye devam edeceğiz. Biliyorum çok az kaldı bir şey değişecek her şey değişecek” dedi.

Yeni metro hattında Neşet Ertaş durağı

Başkan Soyer, ülkenin aydınlığı için birlik beraberlik mesajı vererek, İzmir'de Karabağlar'da uzun yıllar yaşayan Neşet Ertaş'ın adının bir durağa verileceğini açıkladı. 

Arda: “Gaziemir için 100 yıllık bir hayal”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Cumhuriyetin 100. yılına yakışacak İzmir'in en büyük yatırımı. Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Gaziemir ilçesi Tunç Soyer başkanımızla birlikte altın çağını yaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 Kasım ayında ön proje ihalesi yaptı. Çalışmalar devam etti. Gaziemir için 100 yıllık bir hayal. Dedemin adını taşıyan Abdullah Arda Meydanı'nın altından metro geçecek. Hiç hayal etmediğim hızda ilerleyen bir proje.” diye konuştu. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki tanıtım toplantısına Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Menderes Belediyesi Başkan Vekili Erkan Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Manisa Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

İzmir Ulaşım Ana Planı’na uyumlu şekilde hazırlanan hatta,  2030 yılında günlük 340 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Anketler yapılarak ve nüfus yoğunluğu fazla bölgeler belirlenerek çizilen hatla özellikle Karabağlar ilçesinin Eskiizmir, Bozyaka semtleri ile Gaziemir bölgesindeki ulaşıma ve trafiğe nefes aldırılması amaçlanıyor.

24 istasyona sahip proje güzergahı mevcut metro hattının Stadyum İstasyonu'na entegre edilerek, bağımsız istasyonla başlayacak. Yeni metro hattı sırasıyla Konak, Halkapınar, Gıda Çarşısı, Tepecik, İstikbal, Gürçeşme, Yeni Yol, General Asım Gündüz, Çalıkuşu, Eski İzmir, Seniha Mayda, Dostluk Bulvarı, Atatürk A.T.M.L., Altan Aydın, Fuar İzmir, ESBAŞ, Gaziemir Eski Kaymakamlık, Abdullah Arda, Gaziemir Stadyum, Gaziemir Güvenpark, Adnan Menderes Havaalanı, Sanayi, Görece ve Menderes olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar-Gaziemir Metrosu için hazırladığı projeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’nün onayını sundu. Onayın ardından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yatırım programına girmesi için gönderilecek ve yapım ihalesi hazırlıkları başlayacak.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.