BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. (info Yatırım)

Yurtiçinde yüksek volatilite devam ediyor.  İçeride geçtiğimiz işlem günü Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. Ülkede sanayi kesiminin elde mevcut üretim kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren gösterge olan Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. İmalat sanayisi genelinde Kapasite Kullanım Oranı, Kasım ayında Ekim ayına göre 0,1 puan artarak %78,1 seviyesine yükseldi. Yurtiçi tarafta kur yakından takip edildi. Dolar / TL 11,59 – 13,15 aralığında hareket etti. Yurtiçi dinamiklerle birlikte kurdaki volatilite hızla devam ederken, BAE ile Türkiye arasındaki görüşme kurdaki geri çekilmenin ana etmeni arasında yer aldı. BİST100 endeksi tarafında ise hisse bazlı hareketler sürdü. Endeks 1.834’ü test etti. Ulaştırma, bankacılık ve teknoloji sektörü payları yükselişte etkili oldu. Endeks dün de kapanış rekoru kırdı.

Abu Dabi Borsası ile Borsa İstanbul arasında iş birliği mutabakatının imzalanacağı aktarıldı. ADQ ile Türkiye Varlık Fonu ayrıca Türkiye'deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat muhtırasını da imzalayacak. BAE’nin en büyük fonu Abu Dabi Yatırım Otoritesi ile Türkiye Varlık Fonu Teknoloji Girişim Fonu için muhtıra imzalanacağı belirtildi. BAE’nin Türkiye’ye milyarlarca yatırım yapacağı haberleri ile kur tarafında sert geri çekilme yaşandı.

ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri açıklandı. Açıklanan veri 1969’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. İşsizlik maaşına başvuranların sayısı 20 Kasım’da sona eren haftada 71.000 düşerek 199.000 oldu.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma