Günlük strateji

Bugün küresel piyasalarda Almanya’nın nihai 3Ç21 büyüme verisi, GfK Tüketici Güven Endeksi ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması izlenecek.

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Fed’in Kasım ayı para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından Asya piyasalarında karışık bir seyir görmekteyiz. Fed yetkililerinin parasal genişlemenin enflasyondaki hızlı yükseliş nedeniyle beklenenden daha hızlı geri alınması riskine dikkat çektiğini işaret eden tutanaklar hafifçe şahin olarak değerlendirilebilir. Bu sabah Asya piyasalarının seyrinde Güney Kore Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı da etkili oldu. Kospi Endeksi %0,40 ekside seyretmekte. Japonya ve Hong Kong endekslerinde pozitif seyir görülürken Çin anakara hisselerinde satışların ağırlıkta olduğu bir seans mevcut. ABD piyasaları Şükran Günü nedeniyle kapalı olacak. Bugün küresel piyasalarda Almanya’nın nihai 3Ç21 büyüme verisi, GfK Tüketici Güven Endeksi ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması izlenecek. Öne çıkan bir veri akışının bulunmadığı yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası toplantı özeti takip edilecek. Ayrıca TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun ekonomik gelişmeleri değerlendirmek üzere bankacılarla yapacağı toplantı piyasanın gündeminde olacak.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde karışık görünüm hâkim oldu. DAX Endeksi %0,37 düşerken FTSE 100 Endeksi %0,27’lik artış kaydetti. CAC 40 Endeksi ise yatay satıcılı oldu. EUR/USD paritesi %0,40 oranında düşerek 1,12’ye kadar geriledi. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da 2 ay boyunca devam eden koalisyon görüşmelerinin ardından SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldı. 16 yıldır ülkenin Başbakanı olarak görev yapan Angela Merkel’in yerini Olaf Scholz alacak. Ayrıca Almanya'da Ifo iş ortamı güven endeksi, Kasım’da 96,5 puana gerileyerek düşüşünü art arda 5’inci aya taşıdı. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %0,44 ve S&P 500 Endeksi %0,25 artarken Dow Jones Endeksi yatay satıcılı görünüm sergiledi. Dolar Endeksi (DXY) %0,35’lik artış ile 96,8’e kadar yükseldi. Brent Petrol ve ons altın da bir miktar gerileme görülse de petrol varil başına 82,1 USD’de altın ise 1.790 USD seviyesinde kalmayı başardı. Fed’in enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği çekirdek PCE endeksi yıllık bazda %4,1 ile medyan beklentisine paralel arttı. Endeks böylece Ocak 1991’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Ülkede işsizlik maaşına başvuranların sayısı 20 Kasım’da sona eren haftada 71 bin düşerek 199 bin oldu. Bu, 52 yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti.

BİST100 endeksi hafta ortasında %1,55 artarak pozitif görünüm ortaya koydu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları, önceki günün sıra dışı yükselişinin de etkisiyle dün paralel bir şekilde %7,0’den fazla geriledi. Kurdaki geri çekilmeye bağlı olarak gram altın da %7,5’lik değer kaybına uğradı ve 680 TL’ye kadar düştü. TCMB verilerine göre reel sektör güven endeksi Kasım'da aylık bazda 1,2 puan azalarak 108,4'e geriledi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ise mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Kasım ayında hizmet sektöründe %0,7 azalırken, perakende ticaret sektöründe %0,6 ve inşaat sektöründe %1 arttı.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Okunma