Piyasaların yönü

Global hisse senedi piyasalarında olumlu hava G7 zirvesi sonrasında korunuyor.

BIST100…TL Varlıklar Yeni Haftaya Olumlu Havanın Etkisinde Başlıyor… Global hisse senedi piyasalarında olumlu hava G7 zirvesi sonrasında korunuyor. Dünyadaki öncü merkez bankalarından gelen güvercin mesajlar ve enflasyondaki yükselişin geçici etkilerden kaynaklandığı görüşü piyasaların sakin kalmasına destek oldu. Gelişen piyasa ülke hisse senedi piyasaları olumlu havadan destek bulurken Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftayı 1,461 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi geçtiğimiz hafta %3.8’e yakın değer kazanarak endeksi yukarı taşıdı. Piyasalar açısında oldukça bir kritik haftaya başlıyoruz. Bugün NATO Liderler Zirvesinde Erdoğan ve Biden bir görüşme gerçekleştirecek. Çarşamba günü FED, Perşembe günü ise TCMB’nin faiz kararı piyasa gündeminde öne çıkacaktır. TL varlıklardaki iyimserlik devam ederken, endeksin güne artıda başlaması beklenebilir ve 1,466 puan seviyelerindeki yakın dönem zirvesi olan 1,465 puan seviyeleri aşılmak istenecektir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Açısından Pozitif Hava Devam Ediyor… NATO Liderler Zirvesi, FED ve TCMB toplantılarının gündemde öne çıktığı haftaya Dolar TL kuru 8.38 seviyelerinde yatay bir başlangıç yaptı. Bugün TCMB Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıklayacak. Mart ayında cari denge 3.33 milyar dolar açık verirken, Nisan ayı için beklentiler 2.23 milyar dolar geleceği yönünde oluştu. Erdoğan dün yakın zamanda Çin ile 3.6 milyar dolarlık swap anlaşması yapıldığını böylece toplam swap anlaşması tutarının 6 milyar dolara yükseldiğini duyurdu. 8 50 günlük hareketli ortalama önemli bir destek noktası olarak takip edilirken, TL lehine pozisyonlanmalar için 8.33 seviyeleri izlenebilir.

 

 

EURTRY… 10.15 Seviyelerine Geri Çekildi… TL varlıklar yeni haftaya da olumlu haber akışının etkisinde pozitif başlarken, bugün gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi öncesinde Euro TL kuru 10.15 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURUSD… Veri Akışı Açısından Yoğun Bir Hafta Başlıyor… ABD ve Euro Bölgesinde tüketici enflasyonundaki yükselişin geçici etkilerden kaynaklandığı görüşüyle birlikte ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki gerilemeye rağmen Euro Dolar paritesi bu hafta gerçekleştirilecek FED toplantısı öncesinde 1.21 seviyelerindeki aylık dip noktasına geriledi. G7 zirvesindeki olumlu mesajlara rağmen Euro dolar karşısında değer kaybederken, gözler Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinde olacak.

 

 

XAUUSD… FED Toplantısı Öncesinde Geriledi… Bu haftaki FED toplantısı öncesinde ons altın 1,860 $ seviyelerine kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta 1,900 $ seviyesinin üzerini test eden ons altın inişli çıkışlı bir seyir izlemeye devam ediyor.

 

 

GLDGR… Gram Altın Fiyatları Geri Çekildi… TL’nin dolar karşısında güç kazanması ve ons altındaki gerilemenin etkisiyle gerileyen gram altın 500 TL seviyelerine kadar geri çekildi.

 

 

BRENT… Petrol Talebindeki İyileşme Beklentileriyle Yükseldi… Enerji fiyatları iyileşen talep görünümüyle birlikte son 32 ayın zirvesine yükseldi. Aşılama çalışmalarının hız kazanması ve sınırların yeniden açılmasıyla fiyatların önümüzdeki süreçte kademeli olarak artmaya devam etmesi beklenebilir.

 

 

S&P500… FED Toplantısı Öncesinde ABD Endekslerinde Temkinli Bir Hava Hakim… S&P500 endeksi Cuma günkü işlemlerde %0.18 değer kazandı ve 4,247 puana yükseldi. FED’in bu hafta gerçekleştireceği toplantı takip edilecekken, yatırımcılar temkinli duruşunu koruyorlar. FED başkanı Powell’ın varlık alım programına yönelik vereceği mesajlar piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma